Muzeum Brněnska – Podhorácké muzeum

VSTUPNÉ: zdarma

Podhorácké muzeum, Porta coeli 1001, Předklášteří

​​​​​​​Poslední vstup ve 21.45

Akce je organizována ve spolupráci s obcí Předklášteří a Klášterním pivovarem Porta coeli.

Stálá expozice

• Měšťanský obytný interiér z přelomu 19. a 20. století
  • Paleontologie a mineralogický systém
  • Minerály na Tišnovsku
  • Dějiny a současnost kláštera Porta coeli

• 19:1022:00 Měšťanský obytný interiér z přelomu 19. a 20. století

• 19:1022:00 Paleontologie a mineralogický systém

• 19:1022:00 Minerály na Tišnovsku

• 19:1022:00 Dějiny a současnost kláštera Porta coeli

​​​​​​​​​​​​​​

• 19:1022:00 Lidé a minerály

Aktuální výstava

Výstava představí minerály v každodenním životě a pokusí se odpovědět na základní otázku, proč jsou pro člověka důležité. Představíme si je jako jedinečné materiály pro stavebnictví i průmyslovou výrobu, budeme obdivovat jejich řemeslně dokonalé zpracování v užitém umění, poznáme význam minerálů v lékařství a stravování. Zamyslíme se také nad environmentálními aspekty jejich širokého využívání.

• 19:1022:00 Kočárky

Aktuální výstava

Výstava Kočárky prezentuje dětská vozidla z let 1875–1980, a to z muzejních i soukromých sbírek.Barevnost, technologie výroby, materiál – to všechno podléhalo změnám a odráželo mnoho vnějších vlivů. Když prohlížíme fotografie s kočárky, přirozeně hledáme malé i velké, určujeme místo snímku, vnímáme atmosféru. Předmět, jakým je kočárek, nás zakotvuje v bezpečí dětství nebo raného rodičovství.  Výstavu budou postupně až do 16. 1. 2022 obohacovat různé typy peřinek, prádélka, vybavení, hraček pro malé holčičky i kloučky.

• 19:1022:00 Katolická vzdělávací jednota pod ochranou sv. Josefa

Aktuální výstava

Výstavou přesunutou z loňského roku Historie Katolické vzdělávací jednoty v Tišnově se vrátíme v čase o 120 let vzad. Na výstavě se do 3. 10. 2021 objevují autentické předměty, fotografie a množství plakátů, letáků a upoutávek na akce. Osudy tohoto dnešního spolku rezonují s dějinami města, regionu a státu. Před očima máme nadšené osobnosti, muže i ženy, mládež i děti, kteří připravovali zábavy, bály, cvičení, divadla, promítání filmů, besídky, přednášky i poutní cesty. Každá z čtyř časových etap byla něčím výjimečná. Útisk a nesvoboda běh života určovaly, dobré podmínky předpokládají úspěchy. Těžko je srovnat sbírání korunky ke korunce na nový katolický dům s dnešním získáváním dotací na činnost aktivního tanečního souboru. Rozjásané hodové průvody však porovnat lze, stejně jako závazek souladu duchovního a zodpovědného života.

• 17:00 Promenáda s kočárky

​​​​​​​- úprava kočárků (Peřinkování) před muzeem

- průvod areálem v dobovém oděvu s kočárky za aktivní za účasti veřejnosti

- na Náměstí 5. května představení typů kočárků, popř. jejich příběh

- pozvání na výstavy a večerní program v muzeu

• 18:00 Hudební vystoupení skupiny K. R. Banda

​​​​​​​(blues, rock´n´roll, barový folk), Náměstí 5. května, Předklášteří

• 19:30 Komentovaná prohlídka výstavy Lidé a minerály

Komentované prohlídky výstavy Lidé a minerály začínají v 19:30, ve 20:30 a 21:30.

• 19:45 Komentovaná prohlídka výstavy Kočárky

Komentované prohlídky výstavy Kočárky začínají v 19:45, 20:45 a 21:45.

• 19:10 Promítání virtuální prohlídky kláštera Porta coeli

• 19:10 Prohlídky farního kostela Nanebevzetí Panny Marie