Stálá expozice
19:00-19:20/Módní přehlídka prvorepublikové módy a protektorátní módy ze sbírky Jana Bačáka
19:45-20:05/Módní přehlídka prvorepublikové módy a protektorátní módy ze sbírky Jana Bačáka
20:30-20:50/Komentovaná prohlídka vč. výstavy Svět skřítků a trpaslíků
Komentovaná prohlídka letohrádku a výstavy Historie mlsání + výstavy Svět skřítků a trpaslíků (s příplatkem 25 Kč k základnímu vstupnému; pořádáme od 5 platících osob), další čas prohlídky je ve 21.30.
Aktuální výstava
Stálá expozice
V průběhu 20. století zde docházelo k politickým popravám odpůrců nacismu a komunismu. Prohlídky v rámci Brněnské muzejní noci povedou po zkrácené trase (30 minut) — dvůr č. 3, bývalá robotárna, kaple, cely smrti, dvůr č. 1. s místem popraviště k nahlédnutí od vstupu.
Program Mendelianum
Stálá expozice
Volná prohlídka rekonstruované vily, interaktivní expozice, pracovny Jiřího Mahena a zahrady
Antonín Vojtek – olejomalby inspirované krajinou jižní Moravy Antonín Vojtek, malíř a grafik, narozen v roce 1934 v Horních Bojanovicích, žije a pracuje v Břeclavi. Bývá nazýván „Malířem jižní Moravy“.
Tereza Buchtová – food carving: dekorativní vyřezávání ovoce a zeleniny V prostorách Krajského úřadu bude k vidění dílo Terezy Buchtové, bývalé studentky SŠ Gemini Brno a vítězky food carvingové soutěže IKA/Culinary Olympics ve Stuttgartu.
18:00–23:00 / Komentované prohlídky úřadu / reprezentační místnosti / výhled ze střechy (za příznivého počasí) / výklad o krajské včelnici
Nezbytná předchozí ONLINE rezervace prohlídky. Rezervační systém najdete zde.
S ohledem na vývoj epidemiologické situace je změna programu vyhrazena.
• Lyronoši, přiškrcení slavíci a buditelky rána / Daniela a Linda Dostálkovy, Katarína Hládeková, Sára Bown Kasanová, Simona Koutná, Katarína Poliačiková, Jakub Ra, Eva Rybářová, Iveta Schovancová / Galerie U Dobrého pastýře
• Snění o práci 09 / podtitul Nahodilost ve for loop / Filip Hauer/ Galerie mladých
•App Art / Galerie Kontext
• Polina Davydenko / #černáskříňka2020 / fasáda Galerie TIC, Výloha Orlí 11
Aktuální výstava
Aktuální výstava
Stálá expozice
Venkovní výstava
Domy, které již na náměstí nestojí, zmizelá zákoutí, zapomenuté dominanty. Venkovní výstava připomene šlapanické Masarykovo náměstí tak, jak jej viděli naši předchůdci.
Aktuální výstava
Troufnete si odhalit záhady našich depozitářů? Připravili jsme pro vás mimořádně výstavu předmětů pouze ze sbírek poboček Muzea Brněnska. Můžete na ní prozkoumávat záhadné věci, jejichž účel není na první pohled jasný a za nimiž se často skrývá nečekaný příběh. Přijďte potrápit své mozkové závity, hádat, zkoumat a vyslovovat hypotézy.
Aktuální výstava
Napadlo Vás někdy, že i panenky mohou mít své vlastní příběhy? Vydejte se do tohoto půvabného světa a přijďte si prohlédnout výjimečné panenky porcelánové, voskové nebo budoárové z období dvacátých a třicátých let 20. století. Vystaveny jsou i panenky československé, které můžete znát ze svého dětství. Pamatujete si na Habešánka, Hadrovou Ančku nebo třeba Zuzanku? Pro malé návštěvníky je připravena velká herna s tvůrčí dílnou.
Prozkoumejte Masarykovo náměstí, na kterém sídlí i naše muzeum. Budete pracovat s kopiemi dobových fotografií, zapojíte vlastní důvtip, ale taky se trochu rozhýbete. Hra je vhodná pro děti od 7 let.
V naší tvořivé dílničce se inspirujeme panenkami z aktuální výstavy, a navíc si svůj malý výrobek můžete odnést domů. Tvoření zvládnou i nejmenší děti.
Pohodlně se usaďte a nastrašte uši. Panenku Emilku z muzea čeká dobrodružství, o kterém vám zatím prozradíme jen to, že se něco dozvíme i o šlapanických loupežnících. Pohádku pro nás napsala Lenka Žaliová z Památníku písemnictví na Moravě, pobočky Muzea Brněnska.
Výstava: Místo klidu bezpečí
Autoři: Jan Bražina, Adam Hejduk
Kurátor: Kristýna Gajdošová
Adam a Jan pracují společně na pomezí vzpomínek z dětství a současnosti. Nachází tak paralely, které vizualizují a reflektují. Jejich dětské světy transformují do současných. Vznikají vzpomínky, které jak společně tak individuálně nacházejí a recyklují. Jan a Adam jsou studenty ateliéru sochařství 2 na FaVU VUT v Brně. Jan Bražina nachází inspiraci v pro něj nesmyslných videích get ready with me, které sledoval v období pandemie. Setkáváme se zde s izolací a zážitek se v tomto segmentu může rovnat beznaději. Důležitým faktorem je Janovo rodné město, ve kterém v tu dobu sám pobýval. Tento prožitek reflektuje v jeho současné tvorbě. Adam Hejduk se vztahuje k dětským vizuálním vzpomínkám z hry POG. Nachází dvě roviny: estetické zpracování hry a reflexi dětských vzpomínek týkajících se válečných a světových problémů. Enormním měřítkem POGů bilancuje komplex, který jako dítě nebyl schopen reflektovat.
Malý sál Kina Art
DÁREK (režie: J. Trnka a J. Krejčík, 1946) Groteska o strastech autora filmového námětu.
PÉRÁK A SS (1946) Satira z období 2. světové války inspirovaná pražskou pověstí o záhadném hrdinovi.
OSUDY DOBRÉHO VOJÁKA ŠVEJKA I. (1954) Loutková adaptace kapitoly ze stejnojmenného románu J. Haška, v níž Švejk kupuje zakázaný koňak.
OSUDY DOBRÉHO VOJÁKA ŠVEJKA II. (1955) Epizoda ze stejnojmenného románu J. Haška o nepříjemnostech, které způsobí voják Švejk ve vlaku.
Velký sál Kina Art
Mezinárodní festival krátkých filmů BuSho, který se koná každý rok v Budapešti, oslavil v roce 2019 své 15. výročí! Balíček s mottem „15 let – 15 krátkých“ představuje 15 let festivalu formou hraných, animovaných i experimentálních kraťasů.
180 hravých exponátů, díky kterým zjistíte, jak funguje svět kolem nás. Zažijte vichřici, vstupte do obřího srdce, projeďte se na kole po laně, zahalte město do husté mlhy, otestujte trénink pilotů stíhaček, nebo zmrazte vlastní stín.
V srdci ale stále zůstává mladým kinem a o tom vás přesvědčí i na letošní Brněnské muzejní noci. Jako každý rok, i tento se můžete těšit na kombinaci filmového a videoherního programu, pro děti i pro dospělé, od klasik po novinky. Program Brněnské muzejní noci v Kině Art najdete na https://www.kinoart.cz/cs/festivaly/muzejni-noc/2021
stanoviště s pokusy představující čtyři přírodní živly Zažijte zemětřesení, objevte tekuté písky, seznamte se s gejzírem, naučte se různými způsoby zapálit oheň a vytvořte vlastní duhu nebo si vyrobte neobvyklé foukací větrníky.
Vyzkoušejte si život s hendikepem, v ceně vstupenky do expozice. Zajímá vás, jak nevidomí párují ponožky nebo jak vypadá domovní zvonek pro neslyšící? Chtěli byste si vyzkoušet jízdu na invalidním vozíku? Nebo otestovat sporty pro lidi se zrakovým postižením?
Ještě jste u nás nikdy nebyli? Nevíte co to ta INDUSTRA vlastně je? Co plánujeme a jak pokračujeme v zabydlování na nové adrese? Zůčastněte se prohlídky s průvodcem, který Vám odtajní všechny INDUSTŘÍ plány a nevídané prostory.
Je autorská výtvarně zvuková inscenace, odehrávající se na umakartovém stole, volně variující motivy každodenního života v paneláku – symbolu splněného snu o moderním bydlení v zemích bývalého východního bloku.
Pre-apokalyptická betonová idyla odehrávající se na půdorysu příběhů tří bezejmenných sousedů. O jejich křehké všednosti vypráví tento projekt nevšedními prostředky.
Soubor: Plata Company + mir.theatre
Koncept, scénografie, technická realizace: Dominik Migač
Dramaturgie: Jakub Maksymov
Hraje: Dominik Migač nebo Jakub Maksymov
Sound design: Mr. Wombat Studio
Představení je určeno pro 7 diváků! Pro publikum od 12ti let, bez jazykové bariéry.
Pohodlně se usaďte a nastrašte uši. Panenku Emilku z muzea čeká dobrodružství, o kterém vám zatím prozradíme jen to, že se něco dozvíme i o šlapanických loupežnících. Pohádku pro nás napsala Lenka Žaliová z Památníku písemnictví na Moravě, pobočky Muzea Brněnska.
Venkovní představení se zábavnými pokusy.
- úprava kočárků (Peřinkování) před muzeem
- průvod areálem v dobovém oděvu s kočárky za aktivní za účasti veřejnosti
- na Náměstí 5. května představení typů kočárků, popř. jejich příběh
- pozvání na výstavy a večerní program v muzeu
zázemí
Nemůžete v duhovou sobotu dorazit na Prague Pride? Pride Stream v Kině Art vám přináší možnost zažít alespoň zlomek festivalového programu Prague Pride! Akce je součástí Brněnského Pride Weeku.
Jak dobře znáte Šlapanice? Ověřte své znalosti v našem kvízu! Připravili jsme ho ve spolupráci s Městskou knihovnou Šlapanice. Soutěžit mohou týmy v počtu od dvou do pěti osob. Těšit se můžete na témata ze šlapanické historie, kultury, národopisu, ale zabrousíme i do oblasti muzejnictví.
Café ART
Zahrajte si novinku studia Charles Games na plátně!Svoboda 1945: Liberation zavede hráče do malé vesnice Svoboda v česko-německém pohraničí, aby rozhodl dlouholetý spor. Zdánlivě banální případ však nakonec sahá až do konce druhé světové války a nástupu komunismu. Akce probíhá ve spolupráci s festivalem Gamer Pie a obchodem Xzone.
Kurátorka: Marika Svobodová
Výstava představí nejnovější práci sochařky Anny Hulačové, jejíž výstavní projekty jsou tradičně pojímány jako komplexní instalace pro daný výstavní prostor. Pro Procházkovu síň Domu umění připravila autorka sousoší volně komponovaných figurálních betonových soch, tematizující motiv součinnosti člověka a techniky, konkrétně zemědělských a jiných strojů. Oproti předchozí práci Hulačové, kde se jednalo především o téma kolektivizace naší nedávné historie, jde v tomto případě o vztah v obecnější rovině, bilancující utopickou vizi sepětí přírody a průmyslu se situací současného světa na pomezí dystopie. Odkazy ke kulturní historii, ať už k antické tradici, lidovým a folklórním motivům, k art brut nebo k meziválečné moderně, konkrétně k dílům Otto Gutfreunda a Ladislava Zívra, patří k oblíbeným postupům autorky; tvoří referenční body, díky nimž můžeme reflektovat naši současnost. Figurální sochařská tvorba Hulačové, zdůrazňující vlastnosti použitých materiálů, ať už betonu, dřeva nebo vosku, je příkladem, že klasický sochařský formát může mluvit jazykem současného umění, a vyjadřovat se jeho prostřednictvím k aktuálním společenským tématům.
STÁLÁ EXPOZICE:Expozice současných a historických traktorů ZETOR
AKTUÁLNÍ VÝSTAVY:ZETOR 75 – Výstava k 75. výročí značky ZETOR
Šlapací traktůrky a slalomová dráha pro nejmenší návštěvníky
Zábavné kvízy, tvořivá stanoviště
Kurátorka: Jana Vránová
Tvorba Bohuslavy Olešové, autorky obrazů, kreseb, prostorových instalací, site-specific projektů a akcí je mnohostranná a kreativní, ale zároveň kompaktní. Obsahuje několik poloh, které spolu souvisejí a vycházejí z názorově jednotných uměleckých principů. Olešová vytváří cykly, které na sebe volně navazují - reaguje v nich na aktuální podněty, experimentuje, volí přitom vyjadřovací metody, konvenující její představě o vizuální podobě díla. Charakter užitých výtvarných prostředků nemá jen estetický význam, ale naznačuje danosti, kterými je lidský život vymezován a ovlivňován, jímž je nutno se podřizovat a respektovat je. Malbou se snaží pronikat k prapodstatě života a dění, jehož jsme součástí, zabývá se vztahy mezi životem na zemi, energiemi a pozicí člověka v kosmu, člověka jako neopakovatelné individuality s její závislostí na prostoru a času, v němž se nachází. Její tvorba vychází z prolínání názorů a přesvědčení o smyslu a hodnotách lidského života, i z poznatků různých vědních oborů. Lze ji vnímat jako meditaci o pozici člověka v současném světě a vesmíru.
Práce Bohuslavy Olešové obsahují různé významové a obsahové roviny a konotace, jsou výrazem existenciálních principů, její filozofické a literární kontexty naznačují podobenství, související s prožitky a poznáním, i s odrazem podvědomí. Z jejích děl vyzařuje energie, kterou autorka považuje za jeden z prioritních činitelů ovlivňujících lidský život. Barevnost jejích obrazů a kreseb má často nejen výtvarný, ale především symbolický význam.
Výstava magisterských diplomových prací FaVU / Pořadatel: Fakulta výtvarných umění VUT
Kurátoři: Svätopluk Mikyta, Luděk Rathouský
Reprezentace je pojem teorie znaků. Zjednodušeně řečeno je to určitá relace mezi dvěma entitami – tím, koho reprezentuje, tedy reprezentujícím a tím, co je reprezentováno, reprezentovaným. Je běžné chápat umělecká díla jako znaky, jejichž význam podléhá interpretaci. Kdyby umělecká díla nic nereprezentovala, nebylo by možné je interpretovat, nebyla by o ničem, byla by prázdná, nezajímavá. Východiskem pro naši participaci na letošní výstavě diplomantů FaVU je fakt, že se jedná o zaběhnutou přehlídku všech diplomových prací, které v daném roce na půdě fakulty vznikly. Vzdáváme se ambice jednotlivé práce hodnotit či přeskupovat do nových kategorií a tematicky je zastřešovat. Rozsah jednotlivých oborů reprezentovaných ateliérovou příslušností a rozdílností přístupů s důrazem na svobodu vyjádření predikuje i svobodu prezentace poslední studijní práce.
(40 min)
Na ulici Drobného 22 (dříve vila Fuhrmann, dnes vila Löw-Beer) fungoval mezi lety 1954 až 2012 domov mládeže. Výstava v galerii Celnice představí výsledky dvouletého výzkumu této etapy poválečné historie vily.Za téměř šedesát let existence středoškolského internátu v prostorách vily prošly jejími dveřmi stovky mladých slečen a chlapců. Co znamenalo pro secesní vilu zřízení školského zařízení? Jaká pravidla byla na internátu nastavena? Jak ve vile plynul život napříč desetiletími? Odpovědi nejen na tyto otázky přinese výstava založená na informacích získaných při rozhovorech s desítkami pamětníků.
Muzejní expozice nazvaná Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat představuje kapitoly z dějin architektury a životního stylu měšťanstva v Brně od druhé poloviny 19. století do počátku 20. století.
Stálá expozice
Expozice "Lidé a peníze" v Brně vytvořená ve spolupráci s Moravským zemským muzeem se nalézá v budově dřívější Hypoteční banky markrabství Moravského a dnes České národní banky. Nabízí unikátní pohled na historii vývoje peněz a prezentuje ucelený vývoj měny v českých zemích s důrazem na odlišná specifika tohoto fenoménu na Moravě. Návštěvníci si mohou prohlédnout unikátní dokumenty dokládající historii měnové politiky, dále platidla, padělky a ukázky ochrany peněz v minulosti a současnosti. Dále jsou pro návštěvníky připraveny audiovizuální programy, prezentace s interaktivním obsahem a odborný výklad.
Vstup umožněn vždy 10 osobám ve kupině od 18 hod., poslední vstup v 23 hod.
Podmínkou vstupu je povinnost mít zakrytá ústa i nos dle aktuálního nařízení MZ ČR.
Fotografové mohou na mail vlakovaposta@email.cz zasílat fotografie pořízené jak v exteriéru, tak interiéru výstavních vozů.
Podmínky fotosoutěže: Minimální velikost delší strany fotografie 2500 pixelů. Zasláním fotografie souhlasíte s jejím použitím pro potřeby propagace Muzea vlakové pošty a propagace knihy Vlaková loupež po česku. Do soutěže je možno poslat maximálně pět fotografií.
(vojenský tábor)
Komentovaný výcvik pěchoty se střelbou a dělostřelectva se střelbou
Polní lazaret – ukázka práce vojenského lékaře
Možnost projížďky na koních
Ochutnávka dobových jídel
Zpěv dobových písní
+ Občerstvení v muzejní kavárně
Historická vlaková souprava složená z vozů řady Postm, ABa, Ba. Tato souprava bude použita pro vedení mimořádného vlaku do Prahy dne 8. srpna. Více o této jízdě https://www.vlakovaposta.cz/170let/
prohlídka výstavy
Podvečer v kině Art, Radnická 4 – Galerie TIC, je připravený Ateliérem video FaVU v Brně. V rámci programu budou uvedeny speciální projekce filmů, videí a projekční pásmo.
Kompletní program je zveřejněn na našich sociálních sítích a webových stránkách www.galerie-tic.cz.
Stylová oáza klidu v samém srdci centra Brna se na vás bude těšit s porcí kvalitní hudby, potěší vaše chuťové buňky a nezapomene uhasit vaši žízeň. Bude jídlo, bude pití, bude hudba.
20.30 – 22.30 h / Nukic Melisa / Dj O skvělou hudební atmosféru na galerijním dvorku se postará Melisa aka White aurA. Tato DJka je konečně připravena vystoupit z vlastní ulity a představit svou hudbu i širší veřejnosti. Bude to mystický zážitek ambientní hudby s trochou pepře, který sama popisuje jako Cestu skrze lesy.
Přemýšlíte ráno nad hrnkem kávy? Opravdu nad tím hrnkem, který držíte v ruce? Jak vznikl, kdo ho vyrobil? Poznejte proces výroby a vyzkoušejte si vytvořit vlastní na hrnčířském kruhu. Bude to opravdu hlína!
V Galerii TIC vzniklo malé knihkupectví s čítárnou. Nabízí hlavně knihy a časopisy věnované vizuálnímu umění včetně těch, které vydala sama Galerie TIC. Nezůstává jen u odborných titulů, ale přimíchává do nabídky také beletrii. Výběr velké části knih je kurátorovaný, což znamená, že za ním figuruje konkrétní osobnost nebo kolektiv s individuálním vkusem a preferencemi.
výstava prací z výtvarných kurzů pořádaných ve spolupráci se školou Start-Art / v expozici ART IS HERE
více informací na pokladně Pražákova paláce, more info at the cash desk
(blues, rock´n´roll, barový folk), Náměstí 5. května, Předklášteří
možnost listovat zajímavými publikacemi o umění
workshop v knihovně s pracovními listy ilustrátora Patrika Antczaka s Dominikou Halvovou
Kurátorka: Marika Svobodová
Výstava malířského díla Jaromíra Novotného představí výběr ze současných i starších prací tohoto autora. Jeho obrazové cykly zachycují prostřednictvím drobných posunů v abstraktní monochromní malbě řadu témat spojených se zkoumáním základních fenoménů obrazu. Elementární studie povrchu, barvy, prostoru, tvaru, gesta nebo obrysu, provedené úspornými malířskými i nemalířskými prostředky, nesou v Novotného obrazech současně aspekt tělesnosti a až existenciálního sdělení. Intuitivní, organické narůstání obrazu, které je dané přišíváním nebo všíváním plátna, spolu s viditelnými švy a záhyby odkrývá dílo v procesu vzniku s jeho haptickými vlastnostmi a nedokonalostmi, čímž evokuje tělesnou zkušenost. Redukce, transparentnost a barva, další důležité komponenty obrazů, vedou naši pozornost k vlastnímu vidění a schopnosti vnímat a poznávat svět prostřednictvím našich smyslů. Novotného tvorba volně souvisí s teorií vnímání, konkrétně s filozofií Merleau-Pontyho, o níž se hovoří jako o fenomenologii tělesnosti. Svět a věci se nám podle této filozofie „sami“ ukazují a my je vnímáme prostřednictvím našich smyslů, skrze naši vlastní tělesnost.
Zažijte setkání s divokou přírodou na vlastní kůži. Staňte se součástí divoké přírody. Setkejte se s divokými zvířaty ve virtuální realitě.
V rámci Brněnské muzejní noci promítání VR filmů 1+1 zdarma.
Cena promítání 130 Kč.
Při muzejní noci bude kontinuálně probíhat autogramiáda knihy Petra Študenta “Vlaková loupež po česku”. Knihu si můžete přímo u autora zakoupit za zvýhodněnou cenu. Více http://www.vlakovaloupez.cz
Samostatné vstupné 20,- Kč
Čas pro večerní rozjímání
Výstava v kryptě brněnské katedrály. Samostatné vstupné 20,- Kč
workshop v Herně inspirovaný grafickou tvorbou Jana Rajlicha
Výstava grafik v Propité věži brněnské katedrály
Expozicí ART IS HERE vás provede naše Robokočka, sraz v 1. patře u skluzavky
Aktuální výstava
Výstava Regionálního muzea v Litomyšli Krvavý román Josefa Váchala (1884–1969) v Rajhradě představí ve dnech 23. 6. – 29. 8. zásadní dílo dnes slavného grafika, malíře, mystika a spisovatele.Svou práci podtitulem Studie kulturně a literárně historická vydal v roce 1924 v sedmnácti exemplářích. Apologetické pojednání o dobové brakové produkci doplnil vlastní verzí překotně podaného děje o fiktivním sanatoriu šíleného psychiatra Římsy.
Grafická i zvuková podoba staroslověnštiny. Nejstarší moravské tisky spjaté s Jednotou bratrskou. Vědecké a právní texty humanistického období. Průhled do trezorové místnosti se středověkými rukopisy.
Aktuální výstava
Ve spolupráci Památníku a umělecké agentury Photogenia se rodí další výstava aktuálních černobílých snímků, která oživí ve dnech 8. 7. – 15. 8. kvadraturu benediktinského kláštera v Rajhradě. Je jí kolekce nazvaná Vesmír česko-slovenského fotografa Rudo Prekopa.Košický rodák je vedoucím atelieru FAMU a při zpracování svých imaginativních záběrů využívá klasickou techniku gelatin silver printu.
Historie mlsání - sladká a voňavá výstava o prvorepublikových cukrárnách, výrobnách, kavárnách a koloniálech.
Aktuální výstava
Nejvýraznější iniciátoři kulturního života společnosti na Moravě 19. století. Moravští německy píšící autoři. Literatura a nářečí. Katolicky orientovaní spisovatelé 20. století.
Aktuální výstava
Ladislav Novák, básník, překladatel a výtvarník náleží spolu s Jiřím Kolářem k nejuznávanějším výtvarným a literárním experimentátorům druhé poloviny minulého století. Železné oponě navzdory Ladislav Novák hledal a nalézal v sousedství někdejšího třebíčského židovského gheta nové postupy, metody a formy slovesného a výtvarného vyjádření. Výstava v Památníku písemnictví na Moravě představuje autora fónické a experimentální poezie, specifických alchymáží, froasáží, dekoláží, automatických kreseb, veronáží a konstelací včetně praktických inspirativních podnětů nejen pro školáky a předškoláky.
18:00 - 24:00
Sněmovní sál, Rytířský sál
volná prohlídka
18:30Komentovaná prohlídka
s výkladem vedoucího Archivu města Brna, PhDr. Libora Blažka
19:30Komentovaná prohlídka
s výkladem vedoucího Archivu města Brna, PhDr. Libora Blažka
Workshop inspirovaný dílem Hlava Medusy P. P. Rubense ve spolupráci s výtvarnou školou Start-Art /nádvoří
Aktuální výstava
Je autorská výtvarně zvuková inscenace, odehrávající se na umakartovém stole, volně variující motivy každodenního života v paneláku – symbolu splněného snu o moderním bydlení v zemích bývalého východního bloku.Pre-apokalyptická betonová idyla odehrávající se na půdorysu příběhů tří bezejmenných sousedů. O jejich křehké všednosti vypráví tento projekt nevšedními prostředky.
Soubor: Plata Company + mir.theatre
Koncept, scénografie, technická realizace: Dominik Migač
Dramaturgie: Jakub Maksymov
Hraje: Dominik Migač nebo Jakub Maksymov
Sound design: Mr. Wombat Studio
Představení je určeno pro 7 diváků! Pro publikum od 12ti let, bez jazykové bariéry.
Nejstarší klášterní knihovna na Moravě obsahující 65 000 svazků. Barokní knihovní sál s freskovou výzdobou J. J. Etgense. Mechanický glóbus a šestnácticiferníkové hodiny.
zážitkový program s fantasy prvky vás seznámí s historií Místodržitelského paláce / omezený počet míst, rezervace zde.
Pro návštěvu tohoto programu je třeba splnit jednu z následujících podmínek:
Prezentace výstupů z mezinárodních online workshopů:
VECTOR SYNTHESIS vedený Derekem Holzerem – účastníci zkoumali vztah mezi zvukem a obrazem. Výsledkem jsou projekce digitálních uměleckých děl vytvořených dobovou počítačovou grafikou, ale také současnými laserovými zobrazovacími technikami. Workshop byl inspirován uměleckými díly umělců, jako jsou Mary Ellen Bute, Nam June Paik, Steina a Woody Vasulkovi a Gary Hill.
DATA ORCHESTRA vedený Jiřím Suchánkem – workshop účastníky seznámil s principy sonifikace a jejich využitím ve své tvorbě, vytvářeli vlastní data-sety a poté algoritmy převádějící vybrané datasety do zvukových struktur v prostředích Max/msp. Během Brněnské muzejní noci budou prezentovaná zvuková představení účastníků.
Když vás nikdo nevidí, můžete si svět užívat naplno. Nechte se unést příběhem plného napětí! Scénář a režie: Juliána Vališková; hrají: Lucie Hrochová a Tereza Sikorová. Pro děti od 5 let
Nový výběr digitálních tisků Woodyho Vašulky ze série Luciferova zakázka a po delší době opět Vašulka Kitchen Brno vystaví unikátní audiovizuální instalaci manželů Vašulkových: Znovunavštívené světlo – Pole šumu.
Připravujeme nový výběr digitálních tisků Woodyho Vašulky ze série Luciferova zakázka z let 1977–2003, v níž umělec zaznamenal skeny destičky počítačových obvodů, nalezené v různém stádiu destrukce ve skladu na zahradě Woodyho domu v Santa Fe. Otisky hardwaru můžeme číst jako diagramy znázorňující skryté a autonomní fungování strojů, které Vašulkovi fascinovalo.
Po delší době opět bude vystavena i unikátní audiovizuální instalace manželů Vašulkových: Znovunavštívené světlo – Pole šumu. Video-environment vzniklý projekcí pulzujících kruhů tvořených elektronickým signálem na stěny místnosti, je Woodyho 3D transformace společného videa Noisefields (Pole hluku) z roku 1974. Snímek Noisefields zaznamenává zrod videoobrazu z elektronického signálu, je elektronickou vizuální hudbou i znějícím obrazem současně.Elektronický obraz tvoří dvě části – ve středu umístěný kruh a pozadí vyplňující zbytek obrazovky. Obě složky obrazu neustále pulzují v synchronizaci se zvukem generovaným činností elektronického zařízení. Jedna z částí vždy zobrazuje pulzující barvu a druhá hrubý, nestrukturovaný materiál videa – „videošum“.
Filmové ztvárnění vzniku pergamenové knihy zasazené do středověkého skriptoria. Vizualizace stavebního vývoje kláštera. Barokní přestavba a výkresy J. B. Santiniho Aichla.
Lektorské oddělení LES (Laboratory for Education and Synergy) připravilo výtvarné aktivity navazující na díla prezentovaná na právě probíhajících výstavách a přibližující práci představených autorů. Cena je již zahrnuta ve vstupném na výstavy (20 Kč).
Umanutě precizní zpracování s akcentem na detail. Důraz na přímou, smyslovou zkušenost a až fyzické působení na diváka. Spektakulárním způsobem sdílené pochybnosti o zřetelnosti hranic mezi skutečností a iluzí, mezi strojovými algoritmy virtuálního prostředí a fluidní realitou. To jsou stěžejní atributy tvorby Davida Možného. Kurátor: Pavel Švec.
Mobilní aplikace FLEKY, kterou bude Vašulka Kitchen prezentovat během Muzejní noci, byla vytvořená speciálně pro Brno. Pomocí prvků rozšířené reality a brněnského pověstného nářečí hantec mohou návštěvníci s aplikací navštívit rozmanitá místa v okolí a dozvědět se o pozoruhodných událostech a lidových historkách, které se k nim váží. Tvorba jejich zápisů byla navíc svěřena těm nejlepším – literárnímu kolektivu a odborníkům na zdejší noční život KKRD Boys.
Aplikace nabízí seznam míst v blízkosti budovy Domu umění (kde sídlí i Vašulka Kitchen): Uživatel si jedno vybere a mobilní telefon jej k němu navede. Jakmile dorazí do místa určení, odemkne se obrazovka s plným textem příběhu, který se tam odehrál, a to včetně zvuků, pachů, kontaktu s místními nebo například povětrnostními vlivy. Pokud si troufne, může se podělit i o vlastní historky a umístit je na místa, kde se odehrály.
Aplikace bude zdarma ke stažení na Google Play Store (název aplikace je „FLEKY“) a bude návštěvníkům Muzejní noci přístupná v sobotu 7. srpna od 18:00 do 24:00. Její otevření má ale háček – je uzamčená na heslo, pro které se budete muset stavit ve Vašulka Kitchen Brno.
Petr Svárovský (1962) je umělec, autor, pohybující se v oblasti nových médií a virtuální reality. V poslední době jej zajímají technologické možnosti a využití mobilního telefonu a aplikací, které jsou prostředkem pro virtuální i fyzické zkušenosti utvářené kolektivní participací a strategiemi, jejichž cílem je posouvat hranice umění mimo běžně vymezené teritorium.
KKRD Boys je skupina brněnských literátů. Věnují se satiře zaměřené převážně na brněnské reálie. Jejich jazyk je inspirován současnou brněnskou mluvou a historky vychází ze skutečných příběhů. Nedávno byli oceněni prestižní cenou Magnesia Litera. Dílo KKRD Boys bylo zdramatizováno divadlem Husa na provázku.
Výtvarná dílna pro děti (možno přijít a odejít kdykoliv)
Výstava představuje aktuální směřování tvorby slovenského vizuálního umělce Kristiána Németha. V projektu Warm Greetings se zaobírá tematikou nadřazené moci, neovlivnitelnými externími zásahy, společenskými normami, tlakem a očekáváními působícími na jednotlivce či kolektiv v současném světě. Kurátor: Michal Stolárik.
Petr Veselý zachází se slovem stejně přirozeně jako s obrazem. Obojí odvíjí od průsečíku viděné/řečené, dotýkané/myšlené. Zdánlivou lehkost spojení přitom vyvažuje tíže hmotného, ke které se vždy vrací a v níž svou práci ustavuje. Pokud je tvůrčí proces chápán jako ten, při němž je význam vrstven, je jeho tvorba ztělesněným paradoxem, dokladem radikálního ubírání. Kurátorka: Barbora Kundračíková.
Unikátní výmalba ze závěru 18. st. zachycující exotické krajiny a tamní faunu a floru.
V poštovním voze řady Postm (majitel: Česká pošta, s.p.) je instalovaná výstava “Pošta na kolejích”. V první části expozice vás infopanely provedou historií poštovní přepravy, zejména té železniční. Druhá část je expozice ve stylu poslední pracovní den a přiblíží vám práci posádek vlakových pošt.
Do muzea budou návštěvníci pouštěny ve skupinkách po cca 30 lidí každých 20 minut. Budou si zde moci prohlédnou veškeré vystavené exponáty a případné dotazy konzultovat s odborníky z Anatomického ústavu LF MU.
Muzeum je významnou součástí Anatomického ústavu a slouží k výuce studentů medicíny i odborníku z klinické praxe. V muzeu je vystaveno více než 600 zajímavých exponátů. V expozicích návštěvníci uvidí přehled všech systémů tvořících lidské tělo, přehledně řazených dle orgánových soustav. Nacházejí se zde preparáty zdravých i patologických struktur. Kromě lidské anatomie je součástí muzea i sbírka srovnávací anatomie.
Komentované prohlídky stálé expozice s uměleckými díly z brněnské diecéze včetně gotického deskového obrazu Madony z Veveří - každou půlhodinu - omezený počet na skupinu, vstupné 20,- Kč.
Tvořivá dílna pro milovníky papíru všech věkových kategorií. Na workshopu se naučíte šít sešit pomocí upcyklace. Jako materiál vám poslouží odřezky krásných grafických papírů, které tím zachráníte před kontejnerem. Veškeré potřeby zajistíme. Sešit a grif si odnesete domů. Cena 100 Kč.
www.littlebooks.cz
komentovaná prohlídka s Petrem Ingerlem
Komentovaná prohlídka výstavy Warm Greetings s autorem Kristiánem Némethem a kurátorem Michalem Stolárikem.
A navíc tematická tvořivá dílna pro děti v prostorách Diecézního muzea
Venkovní představení se zábavnými pokusy.
Komentovaná prohlídka výstavy s Janem Rajlichem ml.
Velký sál Kina Art
Přijďte si zahrát poslední hru studia Supergiant Games! V roli božského synka Zagraela se snažíte utéct z dosahu pekelného otce a vlastně celého podsvětí. Přítomný řecký panteon, božské milostné trojúhelníky a přidruženou mytologii bude v průběhu hraní komentovat historik. Akce probíhá ve spolupráci s festivalem Gamer Pie a obchodem Xzone.
Poznejte historii nejstarší vilové kolonie v Brně. Při komentované procházce po okolí Löw-Beerovy (dříve Fuhrmannovy) vily se návštěvníci seznámí se stavebníky zdejších rodinných domů a jejich architekty. V Černých Polích nestojí jen vila Tugendhat, ale řada dalších pozoruhodných domů!V úvodu průvodce účastníky procházky informuje o historii lokality v průběhu 19. století, trasa vede ulicemi Drobného, Schodová, Černopolní a Antonína Slavíka. Černá Pole byla oblíbenou destinací rodin významných židovských magnátů Löw-Beerů a Tugendhatů (stojí zde Arnoldova vila, Löw-Beerova vila a vila Tugendhat).
refektář, knihovna (kapacita 15 osob)
Komediální představení plné cirkusových disciplín. Hrají: Dáša Heiland Trávníková a Adéla Kratochvílová
komentovaná prohlídka s Dominikou Halvovou
Je autorská výtvarně zvuková inscenace, odehrávající se na umakartovém stole, volně variující motivy každodenního života v paneláku – symbolu splněného snu o moderním bydlení v zemích bývalého východního bloku.Pre-apokalyptická betonová idyla odehrávající se na půdorysu příběhů tří bezejmenných sousedů. O jejich křehké všednosti vypráví tento projekt nevšedními prostředky.
Soubor: Plata Company + mir.theatre
Koncept, scénografie, technická realizace: Dominik Migač
Dramaturgie: Jakub Maksymov
Hraje: Dominik Migač nebo Jakub Maksymov
Sound design: Mr. Wombat Studio
Představení je určeno pro 7 diváků! Pro publikum od 12ti let, bez jazykové bariéry.
Již 16. rokem hosty v Mahenově památníku. S hudbou a vzpomínkou na Pavla Herota, básníka z Martínkova. Vystoupí Alena Riedlová Slepičková a její hosté
sraz v 1. patře u skluzavky, expozicí ART IS HERE vás provede naše Robokočka
Vstup je napravo od Kostela sv. Jakuba.
Prohlídky probíhají po 30 minutách.
Kostnice je osvětlena pouze svíčkami.
Vstup je z ulice Panenské.
Prohlídky probíhají vždy v celou hodinu pro max. 30 osob ve skupině.
Zelný trh 21
Téměř kilometrový labyrint středověkých chodeb a sklepů.
Prohlídky probíhají po 30 minutách.
Aktuální výstava
Výstava představí minerály v každodenním životě a pokusí se odpovědět na základní otázku, proč jsou pro člověka důležité. Představíme si je jako jedinečné materiály pro stavebnictví i průmyslovou výrobu, budeme obdivovat jejich řemeslně dokonalé zpracování v užitém umění, poznáme význam minerálů v lékařství a stravování. Zamyslíme se také nad environmentálními aspekty jejich širokého využívání.
Aktuální výstava
Výstava Kočárky prezentuje dětská vozidla z let 1875–1980, a to z muzejních i soukromých sbírek.Barevnost, technologie výroby, materiál – to všechno podléhalo změnám a odráželo mnoho vnějších vlivů. Když prohlížíme fotografie s kočárky, přirozeně hledáme malé i velké, určujeme místo snímku, vnímáme atmosféru. Předmět, jakým je kočárek, nás zakotvuje v bezpečí dětství nebo raného rodičovství. Výstavu budou postupně až do 16. 1. 2022 obohacovat různé typy peřinek, prádélka, vybavení, hraček pro malé holčičky i kloučky.
Aktuální výstava
Výstavou přesunutou z loňského roku Historie Katolické vzdělávací jednoty v Tišnově se vrátíme v čase o 120 let vzad. Na výstavě se do 3. 10. 2021 objevují autentické předměty, fotografie a množství plakátů, letáků a upoutávek na akce. Osudy tohoto dnešního spolku rezonují s dějinami města, regionu a státu. Před očima máme nadšené osobnosti, muže i ženy, mládež i děti, kteří připravovali zábavy, bály, cvičení, divadla, promítání filmů, besídky, přednášky i poutní cesty. Každá z čtyř časových etap byla něčím výjimečná. Útisk a nesvoboda běh života určovaly, dobré podmínky předpokládají úspěchy. Těžko je srovnat sbírání korunky ke korunce na nový katolický dům s dnešním získáváním dotací na činnost aktivního tanečního souboru. Rozjásané hodové průvody však porovnat lze, stejně jako závazek souladu duchovního a zodpovědného života.
Prohlídky barokního Schrattenbachova paláce, sídla Ústřední knihovny, vždy v 19.30, 20.30 a 21.30
Nová hudební formace spoluzakladatele kapely Terne Čhave a kytaristy Romana Horvátha
Komentovaná prohlídka výstavy Nůž v kredenci s autorem Petrem Veselým a kurátorkou Barborou Kundračíkovou.
Komentované prohlídky výstavy Lidé a minerály začínají v 19:30, ve 20:30 a 21:30.
Výstava: Místo klidu bezpečí
Autoři: Jan Bražina, Adam Hejduk
Kurátor: Kristýna Gajdošová
Adam a Jan pracují společně na pomezí vzpomínek z dětství a současnosti. Nachází tak paralely, které vizualizují a reflektují. Jejich dětské světy transformují do současných. Vznikají vzpomínky, které jak společně tak individuálně nacházejí a recyklují. Jan a Adam jsou studenty ateliéru sochařství 2 na FaVU VUT v Brně. Jan Bražina nachází inspiraci v pro něj nesmyslných videích get ready with me, které sledoval v období pandemie. Setkáváme se zde s izolací a zážitek se v tomto segmentu může rovnat beznaději. Důležitým faktorem je Janovo rodné město, ve kterém v tu dobu sám pobýval. Tento prožitek reflektuje v jeho současné tvorbě. Adam Hejduk se vztahuje k dětským vizuálním vzpomínkám z hry POG. Nachází dvě roviny: estetické zpracování hry a reflexi dětských vzpomínek týkajících se válečných a světových problémů. Enormním měřítkem POGů bilancuje komplex, který jako dítě nebyl schopen reflektovat.
Komentované prohlídky výstavy Kočárky začínají v 19:45, 20:45 a 21:45.
Step, street dance, jazz dance
Malý sál Kina Art
Máte tajemství? Svrbí Vás svědomí? Už nemůžete dál a nedokážete to v sobě udržet? Kuba s Paprikem, jedinečné duo brněnského queer podcastu KYDY, si pro Vás nachystali několik příběhů plných inspirace, jak s TÍM konečně vyjít ven. Coming out na milion způsobů, humor i drama na všechny způsoby a útulné prostředí Kina Art, to vše si nenechte ujít v sobotu 7. 8. 2021 ve 20:00.
Akce je součástí Brněnského Pride Weeku.
Studenti 3. ročníku muzikálu pod vedením Dady Klementové a do českého znakového jazyka překládají přímo na scéně členové skupiny Hands Dance Brno
Venkovní představení se zábavnými pokusy.
Je autorská výtvarně zvuková inscenace, odehrávající se na umakartovém stole, volně variující motivy každodenního života v paneláku – symbolu splněného snu o moderním bydlení v zemích bývalého východního bloku.
Pre-apokalyptická betonová idyla odehrávající se na půdorysu příběhů tří bezejmenných sousedů. O jejich křehké všednosti vypráví tento projekt nevšedními prostředky.
Soubor: Plata Company + mir.theatre
Koncept, scénografie, technická realizace: Dominik Migač
Dramaturgie: Jakub Maksymov
Hraje: Dominik Migač nebo Jakub Maksymov
Sound design: Mr. Wombat Studio
Představení je určeno pro 7 diváků! Pro publikum od 12ti let, bez jazykové bariéry.
DJ Larch "Mix dnešních zvuků z periferií, diaspor a klubů."
refektář, knihovna (kapacita 15 osob)
zážitkový program s fantasy prvky vás seznámí s historií Místodržitelského paláce / omezený počet míst, rezervace zde.
Pro návštěvu tohoto programu je třeba splnit jednu z následujících podmínek:
komentovaná prohlídka výstavy s kurátorkou výstavy Martou Sylvestrovou
Poznejte historii nejstarší vilové kolonie v Brně. Při komentované procházce po okolí Löw-Beerovy (dříve Fuhrmannovy) vily se návštěvníci seznámí se stavebníky zdejších rodinných domů a jejich architekty. V Černých Polích nestojí jen vila Tugendhat, ale řada dalších pozoruhodných domů!V úvodu průvodce účastníky procházky informuje o historii lokality v průběhu 19. století, trasa vede ulicemi Drobného, Schodová, Černopolní a Antonína Slavíka. Černá Pole byla oblíbenou destinací rodin významných židovských magnátů Löw-Beerů a Tugendhatů (stojí zde Arnoldova vila, Löw-Beerova vila a vila Tugendhat).
Komentovaná prohlídka aktuální výstavy černobílých fotografií.
představení pro děti na nádvoří
Step, street dance, jazz dance
Čtyři herci, čtyři spolužáci a čtyři originální hlasy. České texty, osobité podání a neopakovatelný zážitek
refektář, knihovna (kapacita 15 osob)
Venkovní představení se zábavnými pokusy.
Místo kašny před Domem umění oživí autorská světelná instalace Tomáše Plachkého a ilustrace Romany Horákové.Instalace bude spuštěna po setmění.
Komentovaná prohlídka výstavy Blink of an Eye s autorem Davidem Možným a kurátorem Pavlem Švecem.
Malý sál Kina Art
Pojďte si zahrát videohry na stříbrném plátně, kde jim to tolik sluší! Akce probíhá ve spolupráci s festivalem Gamer Pie a obchodem Xzone.
refektář, knihovna (kapacita 15 osob)
Scénické čtení s Lukášem Hejlíkem